Sık Sorulan Sorular

Neden
Çift Cihaz?

Eğer iki kulağınızda da işitme kaybınız varsa büyük olasılıkla bimöral cihazlanma yani iki işitme cihazı kullanımı için adaysınız demektir. Nasıl ki iki gözümüzde birden görme sorunu olduğunda iki ayrı camı olan gözlük kullanıyorsak iki kulaktaki işitme kaybında da ayrı ayrı işitme cihazı kullanımı gerekmektedir.

Daha İyi
Konuşma Becerisi

Bir yerine iki işitme cihazı kullanmak dinlemeyi kolaylaştırır. Araştırmalar, çift işitme cihazı kullanımının tek işitme cihazını kullanımına göre, günlük hayatta konuşmaları daha iyi anlama becerisi sunduğu gözlemlenmiştir.

Grup İçinde Ya Da
Gürültülü Ortamlarda
Daha İyi Anlama Becerisi

Çift işitme cihazı kullanıldığında, zorlu dinleme ortamlarında konuşmayı ayırt etmek daha da kolaylaşır.

Sesin Yönünü
Daha İyi
Tayin Etmek

Örneğin; sosyal ortamlarda biri size seslendiğinde sesin geldiği yönü belirlemek, çift işitme cihazıyla sesin geldiği yönü daha iyi belirlememizi sağlayacaktır.

Daha İyi
Ses
Kalitesi

İşitme cihazınıza aktarım yapan bir sistemden dinleme yaptığınızda her iki cihazdan da sesi işitme çok daha kaliteli ve doğal bir ses duyma imkanı tanıyacaktır.

Daha Yumuşak
Ses
Kalitesi

Çift işitme cihazı kullanmak, çoğunlukla tek işitme cihazı kullanmaya göre daha az ses gerektirir. Daha az amplifikasyon (ses yükseltme)olduğunda sesler daha az bozulmaya uğrayacağından işitmeniz daha kaliteli ve daha hızlı olacaktır.

Daha
Geniş
Mesafe

Çift işitme cihazı kullanan kişi, tek işitme cihazı kullanan kişiye göre sesleri daha geniş mesafeden duyar. Kişi herhangi bir sesi tek cihazla 3 metreye kadar duyabilirken çift cihazla 12 metreye kadar duyabilir.

Daha İyi
Ses Tanıma
Becerisi

Çoğu zaman tek işitme cihazıyla gürültü ve kelimeler sadece birer sesmiş gibi gelirken çift işitme cihazıyla çok daha kolay ayırt edebilir.

İki Kulağı Aktif Tutmak
İşitme Kaybına Bağlı
Tahribatı Daha Aza İndirger

Araştırmalar, cihazlanmamış kulağın zamanla işitme ve anlama yetisinin zayıfladığını göstermiştir. Çift işitme cihazı kullanmak iki kulağı da aktif tutmak anlamına gelecektir.

Dinlemek Daha Az
Yorucu ve Daha Keyifli
Hale Gelir

Araştırmalar, cihazlanmamış kulağın zamanla işitme ve anlama yetisinin zayıfladığını göstermiştir. Çift işitme cihazı kullanmak iki kulağı da aktif tutmak anlamına gelecektir.

Dengeli
İşitme
Hissi Verir

Çift cihazlanma, seslerin daha dengeli bir şekilde algılamasını sağlar. Oysa ki tek taraflı işitme söz konusu olduğunda tek kulaktan gelen ses algısı normalden uzaklaştırmaktadır.

Gürültülü Ortamlarda
Daha Yüksek
Konfor Yaşatır

Çift taraflı işitme cihazı kullanımında tek taraflı kullanımına göre daha az ses kontrol ayarı gerekir. Böylece yüksek seste daha iyi bir tolerans gerçekleşir.

Oticon ve tüm diğer markalar
hakkında bilgi almak için
bizimle iletişime geçebilirsiniz.